Ausztria kezdő vállalkozások tevékenységét könnyíti meg a FlexCo új társasági forma, valamint a munkavállalói részesedésekre érvényes új adózási rend, idén januárjától.
Ezt tudja a FlexCo
A FlexCo a GmbH (Kft.) és az AG (Zrt.) hibrid formájának tekinthető. A FlexCo-t egy vagy több személy is alapíthatja. Az alapítók anyagi terheinek enyhítése érdekében a FlexCo alaptőkéje mindössze 10 000 euró, melyből legalább 5000 eurót kell kifizetni. A fennmaradó rész valamilyen apport is lehet. A minimális társasági jövedelemadó, amely a jegyzett tőkén alapul, 500 euró. Az egy részvényesre jutó minimális törzstőke-hozzájárulás is csökkent: FlexCo esetében 1 euró, a GmbH-kra korábban előírt 70 euró helyett.
Az alapító okiratnak a tartalmi előírásait is egyszerűsítették. Az alapítás és a cégjegyzékbe való bejegyzés iránti kérelem elektronikus formában is benyújtható, és nem igényel közjegyzői okiratot. A társaságnak rendelkeznie kell a „Flexible Kapitalgesellschaft” vagy „Flexible Company” (röviden „FlexKapG” vagy „FlexCo”) jogi formával.
Újfajta vállalati értékpapírok
A hagyományos részvények mellett további részvételi formaként lehetnek úgynevezett “vállalati-érték” részvények (Unternehmenswert-Anteile). Az ilyen részvények tulajdonosai részesednek az osztalékfizetésből és bármilyen likvidációs esemény után (exit, végelszámolás, felszámolás stb.). Ugyanakkor nem vehetnek részt a társaság döntéshozatali folyamatában, mivel ezek szavazati joggal nem rendelkező részvények.
Ezt a részvényosztályt az alapszabályban külön szabályozni kell. A részesedés nem haladhatja meg az alaptőke 25 százalékát. Minden résztvevő tőkejuttatásának legalább 0,01 eurónak kell lennie, és azt azonnal be kell fizetni. A cégnyilvántartásban való megnevezésre nincs előírás – ebbe a részvényosztályba tartozó összes részvényt együtt jegyzik egy részvénykönyvben. A részvénykönyvet (név- és részvényjegyzéket) évente be kell nyújtani; ez szerepel az okiratgyűjteményben, de nem teszik közzé.
Ez a részvényosztály nagyon hasonlít a hazai dolgozói részvényhez, azonban eltér abban, hogy a dolgozói részvény itthon Magyarországon nem jogosít fel a részesedésre likvidációs esemény után, illetve csak az összes részvény 15%-át teheti ki dolgozói részvény.
Azért, hogy a részvényeseknek nagyobb rugalmasságot biztosítsanak, a törvény lehetőséget teremt saját részvények megszerzésére is (eigene Anteile). A legtöbb esetben e saját részvény megszerzése és eladása az éves közgyűlés határozatától függ. Ezenkívül bizonyos tőkeintézkedések is elérhetőek a FlexCo esetében (például engedélyezett vagy feltételes tőkeemelés).
Új munkavállalói részesedési lehetőség
Az új startup csomag második része új adókedvezményt tartalmaz az induló vállalkozásokban való munkavállalói részesedésre (ESOP). Az induló vállalkozásban való részesedés kedvezményes áron vagy ingyenesen történő biztosítása a munkavállalónak általában adóköteles nem pénzbeli juttatásnak minősült eddig Ausztriában.
Az új munkavállalói részesedési rendszerben a részvételhez számos követelménynek kell teljesülnie az induláskor (a részesedések nyújtásának időpontját megelőző pénzügyi évre vonatkozóan):
- Az árbevétel 40 millió eurót ne haladja meg,
- az alkalmazottak száma 100-nál kevesebb legyen,
- nem része más vállalkozás konszolidált pénzügyi kimutatásában,
- a csoporthoz tartozó társaságok nem lehetnek 25%-ot meghaladó részvényesek (tőke és szavazati jogok).
Ilyen részesedést csak az adózási szempontból alkalmazottaknak minősülő munkavállalók kaphatnak. Szabadúszók vagy szerződésesek nem.
Az új startup munkavállalói részesedési rendszer értelmében a startup munkavállalói részvétel nyújtásából származó nem pénzbeli juttatás általában csak a részvények eladásakor adózik (startup exit mint fő esemény).
A kedvezményes adózás feltétele a legalább 2 éves munkaviszony és a részvények 3 éves birtoklási ideje. A határidő a részvények első odaítélésének időpontjától kezdődik, így az egymást követő részvényjuttatások esetén minden részvényre elegendő, ha az első részvényrészlet határideje teljesül.
Az új törvény célja Ausztriában
Az új munkavállalói részesedési rendszer vonzó lehetőséget kíván teremteni a munkavállalók számára, hogy közvetlenül is részesülhessenek a cég sikerében, ami egyben megkönnyíti az induló vállalkozások és az alapítók számára a magasan kvalifikált munkaerő megtalálását Ausztriában. A megújult rendszer ezért elengedhetetlen építőeleme lehet a működő osztrák startup-ökoszisztémának, amit régóta követel az osztrák startup-közösség.
Ezzel az új szabályozással az induló munkavállalói részvétel adózási szempontból biztos jogi alapokra állt – írja az új jogszabályok ismertetésekor az Invest in Austria weboldala.



